מדוע חשוב לערוך צוואה

645

 
כשמדובר על צוואות,  בדרך כלל אין לנו יותר מדי בעיה לשמוע עליהן מאחרים, בייחוד אם לא מדובר באנשים קרובים ויקרים, אבל פחות פתוחים אליו כאשר הדבר נוגע לנו אישית. במילים אחרות, רובנו לא היינו מתנגדים להיות מוזכרים בצוואה של איזו דודה רחוקה ולקבל סכום כסף או רכוש נכבד. אז מהן בעצם צוואות ומדוע חשוב כל כך לערוך אותן בהקדם והיטב.

הדין בנוגע לחלוקת עיזבונות ללא ירושה

בכל מדינה ישנם חוקים שונים אשר נוגעים לירושות. כאשר אדם אינו דואג לערוך צוואה מסודרת אצל עורך דין צוואות, ישנה סבירות גבוהה עד ודאית, כי עזבונו יחולק לאחר מותו/ה בהתאם לחוקים הנהוגים במקום בו התגורר והיה רשום כתושב. לפי הגדרות החוק בישראל, אם נפטר אדם ולא הותיר אחריו צוואה מסודרת, הירושה תעבור בהתאם ליחסי הקרבה בין השארים אותם הותיר אחריו, לפי הסדר הבא: בן/בת זוג, ילדים ונכדים, הורים, אחים ואחיות, דודים ולבסוף סבים. אותו הדין נכון גם לגבי נכסים אשר היו ברשות הנפטר במועד פטירתו, אך לא צוינו במסגרת הצוואה.
 
גם ללא צוואה תיתכן חלוקה שונה של העיזבון, אם, למשל, מתקיימים תנאים אשר מונעים מן השארים המוגדרים לפי החוק להיות זכאים לרשת את הנפטר. כך, למשל, לא יכולים לרשת שארים אשר נאשמים בהריגת המת. כמו כן, לא יכולים לרשתו אם ישנו חשד סביר כי הם אחראים לזיוף המסמך, או להובלת הנפטר טרם מותו לכתיבת צוואה אשר אינה משקפת את רצונותיו האמיתיים, בין אם מדובר בניצול חסר ישע או בסחיטה ואיומים.

חשיבות עריכת צוואות לקביעת היורשים ולהרחקת טוענים לא רצויים

במקרים רבים, הסיבה לפנייה לעורך דין המתמחה בדיני ירושה וצוואות דווקא אינה על מנת להסדיר מי יקבל את הירושה, אלא דווקא על מנת לוודא מי לא יקבל את הירושה. מה לעשות, יש חשבונות אשר נסגרים רק עם המוות, ויש כאלה שנשארים גם לאחריו. רק עריכת ירושה מסודרת יכולה לספק את התנאים הדרושים על מנת שרכושו של הנפטר יחולק לאחר מותו בהתאם לרצונו.

יש לציין כי לא די בעריכת צוואה על מנת לספק את התוצאות הדרושות. שארים שונים יכולים עדיין לערער על בקשתו המוצהרת של הנפטר, למנוע את ביצועם של חלק מהסעיפים ואף להביא לביטול הצוואה כולה. הסיבות לכך יכולות להיות רבות, וקשה למנותן במאמר קצר. הדרך הטובה והבטוחה ביותר ללמוד את ההיבטים הכרוכים בעריכת צוואות היא לפנות אל עו"ד צוואות מיומן ומנוסה ולבקש ייעוץ משפטי מסודר בנושא. רק כך ניתן לעקוף את המכשלות – מה גם שלעתים מקור המכשלות צפוי עוד מבעוד מועד: האדם אשר מבקש להסדיר את ענייניו לפני מותו יודע פעמים רבות מפני מה ומפני מי עליו להיזהר, מי צפוי לתבוע ומה. כך, במשותף ניתן "לתפור" צוואה מחויטת היטב, אשר תוכיח מעל לכל ספק את רצונו של בעליה.

למידע נוסף בנושא שקלו לפנות לעורך דין מתמחה בצוואות