כתיבת צוואה

כתיבת צוואה - החשיבות שבשכירת שירותיו של עורך צוואות

אין ספק, כי אחת ההחלטות החשובות ביותר שאדם צריך לקבל בחייו, הוא ההחלטה למי וכיצד להורישאת הונו לאחר שיעבור מן העולם. מכיוון שמדובר בהחלטה חשובה כל כך, שיכולות להיות לה השלכות רבות משמעות על המשך התנהלות חייהם של היורשים (או של מי שלא הפכו ליורשים למרות שחשבו שהם צריכים להיות), הרי שחשוב מאוד לכתוב צוואה. זאת משום שרק באמצעות כתיבת צוואה כשהאדם נמצא במצב צלול ושקול, הוא יוכל להיות בטוח שרצונו האמיתי ייעשה לאחר שכבר לא יהיה בין החיים. על מנת להבטיח ככל שניתן שזה אכן מה שיקרה, חשוב מאוד לשכור את שירותיו של עורך דין צוואות, המתמחה בתחום של כתיבת צוואה ויודע בדיוק כיצד לכתוב את המסמך בדרך שתהיה קבילה בבית המשפט, במידה שיתעוררו חילוקי דעות שיגיעו לבית הדין.

מי ומי ביורשים?

על פי הדין הישראלי, סעיף 10 לחוק הירושה, בידה שהנפטר לא השאיר אחריו צוואה, הרי שיורשיו החוקיים הינם בן (או בת) זוגו בימים שלפני שנפטר, ילדיו של הנפטר וילדיהם שלהם, הוריו ואחיו וכן הורי-הוריו וצאצאיהם. על פי סעיף 11 של חוק זה, במידה שלא נכתב אחרת בצוואתו של המוריש, הרי שהרכוש יתחלק שווה בשווה בין בן הזוג לבין ילדיו או ילדי-ילדיו או הוריו. במידה שלמוריש אין ילדים, הורים או נכדים, שני שליש מהרכוש יועבר לבן זוגו ושני השליש הנותרים יועברו לאחיו של הנפטר או לצאצאיהם, או להורי-הוריו ולצאצאיהם. במידה שלא היו לו קרובים פרט לבן זוג – יקבל בן הזוג את הרכוש כולו. כל החוקים הללו יכולים להשתנות במידה שאותו אדם שהלך לעולמו הותיר אחריו צוואה בה ציווה חלוקה של הרכוש על פי ראות עיניו.

כתיבת צוואה – הדרך להבטיח חלוקה על פי רצון הנפטר

על פי החוק בישראל, ישנה דרך שבה ניתן לבצע חלוקה שונה של הרכוש, חלוקה שתתבצע בדיוק על פי הנחיותיו של האדם שהלך לעולמו, ושהרכוש נמצא בבעלותו. דרך זו היא, כמובן, כתיבת צוואה. במידה שאותו אדם שכר את שירותיו של עו"ד המתמחה בצוואות וכתב במדויק הנחיות לגבי אופן החלוקה של רכושו לאחר מותו כאשר היה צלול בדעתו, הרי שמדובר במסמך מחייב שהמדינה צריכה לאכוף את קיום ההוראות הכתובות בו. בדרך זו יכולות להיפתר מחלוקות רבות שעלולות היו לצוץ במידה שהנפטר לא היה משאיר אחריו מסמך מחייב שכזה, ולכן אין ספק שזו הדרך המועדפת על ידי החוק והמדינה. אמנם, גם במקרים של עריכת מסמך מחייב שכזה בעזרתו של עורך דין צוואות עלולות להתגלע מחלוקות בין היורשים לגבי האופן בו חולק הרכוש, אולם במידה שמשאיר המסמך של כתיבת הצוואה היה צלול בדעתו כשכתב אותו, באופן הגיוני אין להם אל מי לבוא בטענות אלא אליו, וזה מצב שאינו אפשרי.

ארבע דרכים לכתיבת צוואה –  אחת מומלצת

יש ארבע דרכים לכתיבת צוואה:
  1. בכתב יד – כתיבה עצמאית, ללא עזרתו של עורך דין צוואות. אמנם במידה שהמסמך נכתב בצורה תקינה הוא בהחלט מחייב, אולם בסרך כלל רק מי שמשמש עורך דין צוואות או שיש לו חבר המשמש בתפקיד שכזה יוכל לנסח את המסמך בעצמו בדרך הנכונה. לכן, מומלץ מאוד לכל מי שאינו משמש בתפקיד זה או שלא מכיר אדם המשמש בתפקיד זה, לפנות אל משרד עורכי דין המתמחה בתחום, ואשר יעמיד לרשותו עורך דין צוואות שידריך אותו בכתיבה נכונה של המסמך, על מנת שיהיה תקף לאחר מותו.
  2. בעדים – הדרך המועדפת לכתיבה. עריכת צוואה מודפסת וחתימה עליה בנוכחותם של שני עדים שאינן יורשים ושאין להם עניין ברכושו של כותב המסמך. גם כאן אין חובה לערוך את המסמך בנוכחות עורך דין צוואות, אולם מומלץ מאוד כן לעשות זאת, על מנת להבטיח שהמסמך ינוסח כראוי
  3. בפני רשות – מסירת הנחיות בעל פה לשופט שרושם אותן בצורה הנכונה. בדרך כלל לא עושים שימוש בדרך זו, וגם בעבר היא שימשה בעיקר את מי שלא ידע קרוא וכתוב. מכיוון שהיום ניתן לשכור את שירותיו של משרד עורכי דין המתמחה בתחום, הרי שכבר לא עושים שימוש בדרך זו.
  4. בעל פה – מי שמרגיש שהוא על סף מוות וטרם ניסח צוואה, יכול להעביר הנחיות בעל פה לשני עדים. אלה צריכים להעלות את הדברים ששמעו על הכתב ולהפקיד את המסמך אצל הרשם לענייני ירושה. במידה שאותו אדם שמסר את ההנחיות ממשיך לחיות, הרי שצוואה זו בטלה כעבור חודש ימים ממסירתה.
 לסיכום – הדרך המומלצת ביותר לניסוח וכתיבת צוואה היא בעזרתו של עורך דין המתמחה בצוואות על מנת שידאג לניסוח ההנחיות של כתיבת צוואה בצורה המשפטית התקינה והמקובלת בתחום זה.