התנגדות לצוואה – כל מה שצריך לדעת

717
 
על פי החוק הקיים בישראל, כל אדם רשאי להשאיר מאחוריו צוואה אשר תגדיר באופן מדויק מה ייעשה ברכושו לאחר מותו. על פי חוק זה, כל האמור בצוואה זו, בתנאי שנכתבה בתנאים מסוימים – צריך יהיה להתבצע כלשונו. אבל, ישנם מקרים בהם האמור בצוואה אינו מתקבל על הדעת, ואז ניתנת האפשרות לקרוביו של המנוח ולמעשה – לכל מאן דהוא שחושב שהאמור בצוואה אינו עולה בקנה אחד עם ההיגיון – להגיש התנגדות לצוואה.

המקרים בהם התנגדות לצוואה יכולה להתקבל

באופן עקרוני, כל הכתוב בצוואה שהושארה על ידי אדם שהלך לעולמו הוא בבחינת קדוש, ואותו צריך להוציא אל הפועל לאחר מותו. אבל, ישנם שני מקרים עיקריים שמהם חוששים כשבוחנים צוואה, והם:

חוסר צלילות של המנוח – הרבה פעמים אנשים כותבים צוואה בגילים מתקדמים, ולכן קיים חשש שדעתם אינה צלולה דיה כדי להבין בדיוק את ההשלכות של מה שהם כותבים. לכן, כדאי מאוד שלפני כתיבת הצוואה אדם יעבור בדיקות רפואיות ויהיו לו אסמכתאות כתובות מהרופא שהוא אכן צלול. אם משהו בצוואה לא מסתדר עם ההיגיון ותוגש בקשת התנגדות לצוואה, הדיון יגיע לבית המשפט ובמסגרת הדיונים ינסו לאבחן את מצבו הרפואי של המנוח בשעת כתיבת הצוואה. מכיוון שזהו אבחון שמתבצע בדיעבד הוא לא תמיד יוכל להיות מדויק, אולם ההחלטות תתקבלנה לאחר בחינה מדוקדקת של המסמכים הרפואיים, תשאול של הגורמים הרלוונטיים (בני משפחה, חברים, רופאים) וביצוע תחקירים נוספים שיוכלו לסייע בקבלת האינפורמציה הדרושה.

השפעה של גורמים זרים – ישנם מקרים בהם גורמים שיש להם אינטרס להשיג את כספו או את רכושו של המנוח מנצלים את העובדה שאפשר להשפיע יחסית בקלות על דעותיו, וגורמים לו לכתוב בצוואה דברים שלא התכוון להם, כמו, למשל, להוריש חלק גדול מרכושו דווקא להם. אלה הם בדרך כלל אנשים שאותו אדם מכיר, אולם זו יכולה להיות היכרות שטחית לגמרי שלבטח אינה מצדיקה את העברת הכסף או הנכסים דווקא אליהם. במקרה כזה, לאחר שתוגש התנגדות לצוואה, ייבחן הקשר של המנוח עם אותו אדם מלפני ולפנים, ובית המשפט יחליט האם יש מקום לביטול הצוואה או שנראה שיש הצדקה לכתיבת הדברים.

עורך דין קרייטר אילן לשירותכם

הגשת התנגדות לצוואה כשהיא מנוסחת בצורה מקצועית ועניינית וחתומה על ידי עורך דין המתמחה בתחום יכולה מאוד לסייע בקבלתה על ידי הגורמים הרלוונטיים. במשרד עורכי הדיו קרייטר אילן תוכלו לקבל ייעוץ והכוונה מקצועיים בנושא, ולהיות בטוחים שאתם מנסחים את ההתנגדות שלכם בדרך הנכונה.

לקבלת מידע נוסף אודות התנגדות לצואה ולקביעת פגישת ייעוץ חייגו 072-3227863
או צרו עמנו קשר דרך האתר