עורך דין לענייני צוואות

641

בעבר הרחוק תרבויות רבות כדוגמת התרבות המצרית והסינית, נהגו לקבור אוצרות רבים עם מתיהם המכובדים. כיום, התרבות הקפיטליסטית הדוגלת בצבירת הון פרטי, מאפשרת מנגנון אחר לשליטה ברכוש הפרטי לאחר המוות, וזאת באמצעות צוואה. החוק מגדיר כמה סוגים של צוואות המקובלות על בתי המשפט. בכל מקרה, הדרך הטובה ביותר להבטיח קיום של צוואה היא פנייה לעורך דין צוואות.

עורך דין אילן קרייטר ישמח לעמוד לרשותכם 072-3227863

צוואה בפני עדים

צוואה זו נערכת בכתב, ונושאת את תאריך כתיבתה ואת חתימתו של המצווה. הצוואה מוקלדת על מחשב ומודפסת, והמצווה חותם עליה ומוסיף את תאריך החתימה, כאשר שני העדים רואים כי אכן חתם על המסמך. בהמשך, שני העדים חותמים אף הם על הצוואה, כאשר חתימתם מאשרת שהמצווה הצהיר בפניהם שהצוואה מגלמת את רצונו וכי הם עצמם ראו איך חתם עליה. בחירת העדים חשובה ביותר, שכן שניהם צריכים להיות צדדים ניטראליים ולא בעלי עניין. במלים אחרות, אסור שאחד היורשים ישמש כעד לחתימת הצוואה.

צוואה בכתב יד

כל אדם יכול פשוט לקחת דף נייר ועט ולכתוב צוואה בכתב ידו, וכמובן לחתום עליה. גם מסמך זה קביל מבחינה משפטית. הבעיה של עריכת צוואה בצורה זו נעוצה בכך שהאדם הפשוט לא יודע כיצד לעשות זאת בצורה נכונה, וזה עלול להוביל לצרות ביום שבו יהיה צורך בקיום הצוואה, שכן היא פותחת פתח לערער על כך שאכן נכתבה מרצון. המצווה יכול להפקיד את צוואתו אצל רשם לענייני ירושות.

צוואה בפני רשות

צוואה מסוג זה נמסרת בעל פה לנושא תפקיד רשמי, כגון נוטריון או רשם של בית משפט. ניתן גם למסור את הנאמר בכתב.

צוואה בעל פה בנוכחות שני עדים

צוואה זו נעשית במקרים קיצוניים, בהם למוריש יש סיבה אובייקטיבית להאמין שהוא עומד למות בתוך פרק זמן קצר ביותר. לצורך הפיכתה של צוואה מסוג זה לחוקית, שני העדים צריכים לגשת לבית המשפט, ובנפרד אחד מהשני להודיע שהם עדים לצוואתו של המצווה. צוואה זו בדרך כלל מצריכה תוקף פסק דין של בית משפט, וקשה מאוד להוציאה אל הפועל. יש להימנע מצורה זו של עריכת צוואה כל עוד אפשר. 

כל הדרכים שצוינו לעריכת צוואה הן לגיטימיות ועולים בקנה אחד עם החוק, אך אנשים שבאמת חשוב להם לדאוג לכך שצוואתם תתבצע בדיוק כפי שרצו זאת, היא עריכתה בפני עורך דין צוואות. החוק אינו מחייב מעורבות עורך דין בעריכת צוואה, אך הלכה למעשה זו הדרך היחידה לעשות זאת על פי כל הכללים הנדרשים, ובכך להבטיח את קיומה.

עו"ד אילן קרייטר מתמחה בדיני משפחה, ומסייע בעריכת צוואות. אם חשוב לכם לוודא שהיורשים שלכם יקבלו את רכושכם בבוא היום, אתם מוזמנים לעריכת צוואה במשרדו של עו"ד קרייטר.

משרדנו ממוקם באזור הטיילת בבת ים ואנו נותנים מענה בתחום הצוואות לאזור בת ים, ראשון לציון, חולון והמרכז.