ליווי משפטי של תמ״א 38 ופינוי בינוי בחולון

כל עסקת מקרקעין מערבת סכומים גבוהים והליכים ביורוקראטיים מורכבים, ודברים אלו נכונים במיוחד לגבי פרויקטים של  תמ"א 38 בחולון. זאת מפני שבמיזם מעורבים גורמים רבים כגון הקבלן, היזם, ועדות תכנון ובנייה, גורמים נוספים בעיריית חולון, וכן מספר גדול של דיירים. בשורות הבאות מסביר עורך הדין אילן קרייטר אודות הפרויקט ועל חשיבותו של ליווי משפטי צמוד לדיירים.

מהן המטרות של פרויקט תמ"א 38?

המטרה הראשית של תוכנית מתאר ארצית 38 היא לחזק מבנים ישנים מפני רעידות אדמה, וזאת לאור סקרים המעידים על היתכנות ריאלית של רעידה חזקה בשנים הקרובות. אמנם, מאז שנת 1980 כל מבנה חדש חייב להיבנות לפי תו התקן 413 המבטיח את עמידותו, אך ישנם בחולון מבנים רבים שנבנו לפני שנה זו והם אכן מהווים סכנה. מטרה שנייה המושגת באמצעות פרויקט תמ"א 38חולון היא שיפור חזות העיר ואיכות החיים של תושביה. זאת על ידי הטבות שונות שמקבלים הדיירים בתמורה לזכויות הבנייה שמועברות לקבלן, כגון הגדלה של שטח הדירה, תוספת מרפסת או חדרים, שיפוץ של הלובי והוספת מעלית. כמו כן, בפרויקט תמ"א 38/2 –הריסה ובנייה זוכים הדיירים למעשה לבניין חדש על כל המשתמע מכך.

פינוי בינוי

אפשרות נוספת להתחדשות עירונית היא בדרך של פינוי ובינוי. גם כאן מדובר בהריסה ובנייה, אלא שבעוד שבתוכנית תמ"א 38/2 מדובר על מספר מוגבל של קומות, בדרך כלל עד 8 קומות, הרי שבפינוי ובינוי מדובר במגדלי מגורים, ובעוד הסמכות לאישור תמ"א 38/2 נתונה לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה, הסמכות לאישור פינוי ובינוי נתונה לוועדה המחוזית. ההבדל הוא גם לעניין תקופת הפרויקט. בתמ"א 38/2 התקופה קצרה יותר אולם לא תמיד הפרויקט משתלם כלכלית.

חשיבותו של ליווי משפטי

יש להדגיש כי עורך דין מקרקעין עשוי ללוות גם יזמים וקבלנים בפרויקטים של  תמ"א 38 ו-פינוי בינוי בחולון , אך להלן נתמקד בייצוג הדיירים. ראשית, תפקידו ללוות אותם כבר בשלב הראשוני תוך מתן הסברים על ההליך ופתרון מחלוקות ואי הסכמות. במידת הצורך, יפעל עורך הדין להגשת תביעות כנגד דיירים סרבנים מטעם רוב הדיירים בבניין. בנוסף, עורך הדין יקבל את ההצעות המתקבלות מיזמים, יבחן אילו הן הטובות ביותר מבחינת הדיירים, וינהל משא ומתן מול היזם על מנת להגדיל את התמורה ולהעמיד לרשותם ביטחונות גבוהים ככל האפשר. מכאן והלאה יוודא עורך הדין כי הקבלן עומד בהתחייבויותיו, יהיה אחראי על ההתנהלות המשפטית מולו, וייעץ לוועד בסוגיות אלו ואחרות. לאור הסכומים המעורבים ומורכבותם של ההליכים, אין תחליף לליווי משפטי הולם לכל אורכו של הפרויקט.

לייעוץ וייצוג משפטי

עורך הדין אילן קרייטר מלווה דיירים ויזמים בפרויקטים של  תמ"א 38 ו-פינוי בינוי חולון, ואמון על הכוונתם וייצוגם מול העירייה והרשויות הרלוונטיות. לקבלת פרטים נוספים ולקביעת פגישת היכרות, התקשרו לטלפון שמספרו 072-3227863.