קבוצות רכישה - הזדמנות או סכנה

כאשר זוג צעיר מעוניין להקים משפחה, הוא מתחיל לשקול קניית דירה. הבעיה היא שמחירי הדירות בישראל הינם גבוהים ביותר. על מנת להתמודד עם מצב זה, ייתכן ותרצו להצטרף לקבוצות רכישה של זוגות שנמצאים במצב דומה. מהם היתרונות ומהם החסרונות של קבוצות אלה?
 
עורך דין אילן קרייטר ישמח לעמוד לרשותכם  03-5064222
 
בשנים האחרונות, נדמה שאין בישראל דיור בר השגה. עובדה זו הצמיחה קבוצות רכישה, ונדמה שמודבר בטרנד שרק הולך ותופס יותר ויותר תאוצה. הסיבה הראשונית להצלחה המשגשגת של קבוצות אלה היא כמובן האפשרות להציע לקונים הפוטנציאליים מחירים אטרקטיביים יותר עבור הדירות. מדובר בחיסכון בלתי מבוטל ממחיר הדירה, שעומד בממוצע על כ- 20%. אבל לפני שמתפתים לפרסומים שמופיעים באמצעי התקשורת השונים, ישנם כמה דברים שכדאי שתדעו.

מהי קבוצת רכישה?

קבוצת רכישה, כשמה כן היא: קבוצה של אנשים פרטיים המעוניינים להתארגן כדי לרכוש דבר מה: אייפונים, רכבים או כל דבר אחר. לרוב, כקבוצה גדולה של אנשים, הם מספקים כוח קנייה ולכן, הם מקבלים הנחות במחיר או תנאי רכישה טובים יותר.
 
קבוצות רכישה לעתים מתארגנות על מנת לרכוש קרקע ולבנות עליה בניין מגורים, והן אינן תלויות ביזם או בקבלן. הקבוצה לוקחת על עצמה את מלאכת איתור הקרקע, גיוס הרוכשים, קבלת הצעות מחירים מקבלנים ומאנשי מקצוע שונים וניהול הפרויקט, כך שהקבלן הוא המבצע בלבד. לאחר השלמת הפרויקט כל דייר מקבל את יחידת הדיור שרכש והופך לבעלים הרשמיים שלה.

יתרונותיה של קבוצת הרכישה

כאמור, מחירי דירות המוצעים לקבוצת הרכישה הינם זולים באופן משמעותי בהשוואה לדירות מקבלן. הנחה זו אפשרית קודם כל מאחר ואינכם משלמים ליזם הפרויקט (שהוא בדרך כלל הקבלן, אבל לא בהכרח), או מה שמכונה מרכיב היזמות. כמו כן, אתם יכולים ליהנות ממס הרכישה מופחת. כמובן, ישנה אפשרות מסוימת לבחור את השכנים ולהיות מעורבים בתהליך, כך שתבטיחו לעצמכם בניין עם אוכלוסיה איכותית, שיהיה לכם איתם מכנה משותף רחב. יתרון אחרון חביב הוא יכולתכם להיות מעורבים בשלבי התכנון והבנייה של דירתכם ולהשפיע על המפרט של דירתכם.

חסרונותיה של קבוצת הרכישה

  1. קבוצות רכישה אינן מתאימות לכל אחד. הן מיועדות בעיקר לבעלי תעוזה, ניסיון והון עצמי גבוה יחסית. ישנן כמה סיבות לכך:
  2. לקבוצות רכישה אין ערבות חוק מכר. כלומר, אם חלילה וחס ישנו משבר ועסקאות עם בעלי מקצוע מתמוטטות, אין מי שדואג להחזיר לכם את הכסף או לספק לכם דירה חלופית.
  3. יש לציין שאתם מתחילים כבר בזמן המכרז לשלם על הדירה, שזה די הרבה זמן לפני שתקבלו את הדירה בפועל.
  4. התנגחויות, חיכוכים וויכוחים בין חברי הקבוצה עלולים לצוץ בכל שלב בדרככם אל הדירה הנכספת.
  5. חשוב לזכור שקבוצת רכישה אינה יכולה להתחייב על מחיר הדירה הסופי שתשלמו, ומדובר בהערכה בלבד. כלומר, הסכום שתצטרכו להוציא מכיסכם הוא בלתי-ידוע, ועלול להוות בעיה עבור מי שיש בידו תקציב מוגבל.

לסיכום - קבוצת רכישה כן או לא

בין אם אתם מתלבטים לקנות דירה באמצעות קבוצת רכישה ובאין אם אתם מעוניינים ליצור עסקאות מקרקעין בדרך אחרת, חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין מקרקעין אשר יוכל לדאוג לאינטרסים שלכם, כדי שתקבלו את התמורה ההולמת ביותר עבור כספכם.