עסקאות קומבינציה

639
 
לאור מצבו של ענף הנדל"ן בארץ, קבלנים מחפשים דרכים יצירתיות למצוא עוד ועוד פתרונות להקמת מבנים, רצוי באזורים מבוקשים במרכז. אחת השיטות היא פנייה לבעלי קרקעות שיכולות להיות מנוצלות לבנייה. הקבלנים פונים לבעלי הקרקע הללו ומציעים להם למכור חלק מהזכויות בקרקע, ובתמורה לקבל דירה (או כמה דירות). עסקאות מסוג זה מהוות הזדמנות כלכלית בשביל הקבלן, בשביל בעל הקרקע, ואפילו עבור הציבור הרחב, שזוכה להיצע מורחב של דירות. 

עורך דין אילן קרייטר ישמח לעמוד לרשותכם 03-5064222

יתרונות המס לבעל הקרקע

עסקאות קומבינציה נוחות במיוחד לבעלי הקרקע בשל החיסכון שבתשלום המיסים. היות ורק חלק מהזכויות בקרקע נמכרות, מס השבח מחושב מסכום מופחת של המכירה. האיש חוסך גם את עלות המע"מ בגין הקרקע, ומטבע הדברים גם לא נושא בעלויות בנייה וזוכה לפטור ממס רכישה. כל אלו מהווים חיסכון של מאות אלפי שקלים יחדיו, ולכן כדאיים מאוד מבחינת המוכר.

יתרונות כלכליים לבעל הקרקע

גם הקבלן זוכה ביתרונות כלכליים רבים בסוג זה של עסקאות. הוא פטור מתשלום על הקרקע, משלם מס רכישה מופחת על הקרקע, ולעיתים, בהסכמת בעל הנכס, ניתן לשעבד את הקרקע לצורך קבלת הלוואות. למעשה, עסקאות אלו מאפשרות לקבלנים רבים לבצע את עבודות הבנייה שלא היו מתקיימות ללא התנאים הללו.

נקשרים בעסקת קומבינציה

למרות שהעסקה נראית סכמתית וברורה, יש בה הרבה נקודות שצריך לדבר עליהן ולעגן בחוזה מסודר. כדי לחתום על עסקה המגנה על שני הצדדים והוגנת שלפי הקבלן ובעל הקרקע,יש צורך בפנייה לעורך דין מקרקעין מקצועי ומנוסה. מעבר לזאת, במרבית המקרים שני הצדדים פונים לעורכי דין נפרדים במטרה להגן טוב יותר על זכויותיהם. החשש העיקרי של בעלי הקרקע בהיקשרות בעסקאות קומבינציה הוא מפני פשיטת רגל של הקבלן, ולכן חשוב מאוד לדבר על הנושא הזה בחוזה במטרה להגן בצורה הטובה ביותר על זכויותיו בנכס. בכל מקרה, מדובר בעסקאות מורכבות, ויש כאן צורך בליווי משפטי צמוד.
 
עו"ד אילן קרייטר מתמחה בתחום המקרקעין, ומעמיד לרשותכם ניסיון רב בעסקאות נדל"ן בכלל, ועסקאות קומבינציה בפרט. עסקאות מסוג זה מצריכות ידע ומיומנות רבה, ואת אלו תמצאו במשרד עו"ד קרייטר.