מס על דירה - דברים שחשוב לדעת

מיסי מקרקעין המוטלים על בעלי דירות ורוכשי דירות, נועדו על מנת לווסת את השוק הנדל"ן, להגברת קנייה ועידוד של מכירת דירות. לצורך זה יש מסים שונים המוטלים על הרוכש או המוכר.

מיסוי על דירות

מס על המוכר – מס זה הינו למעשה מס על הרווח מהדירה. כמו שאנחנו משלמים מס הכנסה על המשכורת שאנו מרוויחים, כך אנו משלמים מס על הרווח ממכירת נכס.  

כיצד נחשב את המס החל על המוכר?את גובה המס על המוכר, נחשב מהפער שבין סכום הקנייה לבין סכום המכירה. גובה המס הינו 25% מהרווח של המוכר על הנכס. 

מס שבח לדירה - פטור על מנת לקבל פטור ממס זה, יש לעמוד במספר תנאים. אחד מהם הוא במידה ובעל הנכס לא ביצע מכירת דירה במשך ארבע שנים. תנאי אחר המאפשר את קבלת הפטור, הוא במידה והמוכר קיבל את הדירה בירושה. 

מס רכישה על הקונה- המס המוטל על הקונה הינו מס הרכישה. מס זה מתחלק לשלוש מדרגות מס, כאשר גובה המס נקבע לפי שווי הנכס.

 

מס על הכנסה מדירה מושכרת

אם ברשותכם דירה שאתם מעוניינים להשכיר, ייתכן שיהיה עליכם לשלם מס על ההכנסות מההשכרה. תקרת המס נמדדת בהתאם לדמי השכירות. על מנת לקבל פטור ממס, תצטרכו לעמוד בתקרת המס המותרת בחוק שעומדת על עד 5,080 שקלים.

הקלות מהעירייה

כל העיריות בארץ כפופות לחוקי המיסוי הכללי על הדירות בארץ. לכן אם אתם קונים דירה, חשוב לבדוק עם נציג בעירייה, לגבי הקלות המס, וכן אם יש פרויקטים מיוחדים שהעירייה מעודדת ליישבם, ולפיכך תספק הקלות נוספות.

צוות המומחים של עו"ד קרייטר אילן מחכים לכם עכשיו
עם כל התשובות בנוגע למסים על דירות