מכירת דירה יד שנייה - למכור לבד או לקחת עזרה?

מכירת דירה, לא פחות מאשר רכישת דירה, הוא עניין גדול. הדבר נכון שבעתיים, כיוון שמדובר בסכומים לא מבוטלים של כסף, וכן מכיוון שיש לא מעט בירוקרטיה המגיעה עם התהליך. מבחינה זאת, השאלה היא פחות האם כדאי לעשות את התהליך לבד, כיוון שבכל מקרה יידרש עורך דין להשלמת הפעולה ולעריכת החוזה והטיפול בו, אלא למי כדאי לפנות.
 
יש להבחין, מבחינה זו, בין עזרה מקצועית באקט ה"שיווקי" של המכירה, אשר בא לידי ביטוי בעיקר על ידי אנשי התיווך, ובין עזרה מקצועית הנוגעת, הלכה למעשה, בטיפול המשפטי הכרוך בטרנסאקציה. פעמים רבות, ניתן לקבל את שני השירותים במסגרת אחת, כאשר שני גופים משתפים פעולה על מנת להעניק ללקוח את כל השירותים במקום אחד. יחד עם זאת, הדבר אינו מחויב המציאות.לכן התשובה היא שכל מוכר יכול לבחור את מידת העזרה המקצועית בה הוא מעוניין, ועם זאת, אין מנוס מלהיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בענייני נדל"ן וחוזים.

למה כדאי לשים לב בעת מכירת דירה יד שנייה?

כאמור, מכיוון שמכירת דירה אינה דבר של מה בכך, ישנם דברים רבים אליהם חשוב לשים לב. ככל שהדבר נוגע להיבטים המשפטיים, ישנן מספר בדיקות משפטיות אותן יש לעשות. הדבר נכון במיוחד במקרים שאין המדובר בדירה בה התגוררתם, למשל: דירה אותה ירשתם, דירה שהתקבלה במסגרת הסכם חלוקת רכוש וכיו"ב.
 
בדיקת הזכויות על הדירה – המקור העיקרי לבדיקת הזכויות על הדירה הנו נסח הטאבו. מסמך זה מגדיר, ברמת הגוש והחלקה את הבעלות על הנכס ואת מה הוא כולל. כך, למשל, במקרים שבהן בוצעו תוספות בנייה ושינויים על פני השטח, חשוב לדעת כי נסח הטאבו מגבה אותם במלואם, שאם לא כן, יכול להיות שתתקשו למכור את הנכס – קל וחומר לקבל תמורתו את הסכום אותו אתם מבקשים.
 
בדיקת מס שבח – מס השבח הוא מס המושט על מי שמוכרים דירה, או בית, ובו עליהם לשלם על הרווח מן המכירה. מס זה מחושב על פי הפער בין המחיר בו נקנה הנכס למחיר בו הוא נמכר, כאשר העלות מגלמת בתוכה את שכר הטרחה של עורך הדין והמתווך, שיפוצים ותיקונים שנדרשו וכיו"ב. מס השבח עומד על 25% מן הרווח. ישנם לא מעט פטורים והקלות על המס, כמו למשל כאשר מוכר הנכס לא ביצע מכירה דומה ב-4 השנים שקדמו לעסקה, כאשר מדובר במכירת נכס שעבר בירושה וכיו"ב. כדאי ואף מומלץ לשאול את עורך הדין בנושא, שכן יכולה להיות לו משמעות מרחיקת לכת מבחינת הכסף שיישאר בסופו של דבר בכיסכם.
 
מסים וחבויות אחרות על הנכס – באופן כללי, עורך דין לענייני מקרקעין יוכל לבצע עבורכם את כל הבדיקות הדרושות על מנת לוודא כי כל היבט המיסים וההיבטים הפיננסיים האחרים הקשורים בנכס תקינים. ראשית, זהו דבר שתמיד טוב לדעת. שנית, כאשר מגיעים עם לקוח פוטנציאלי לשלבים מתקדמים, רק כדי לגלות כי על הנכס חלות שלל חבויות, עלול להשפיע לרעה על העסקה ואף להביא לביטולה. מנגד, כאשר מודעים להיבטים אלה, במקרה של בעיה, אפשר להגיע לגביהם לעמק השווה, באופן שיאפשר להתקדם הלאה בצורה משביעת רצון לשני הצדדים.
 

יש לכם שאלות נוספות?
עו"ד אילן קרייטר ישמח לעמוד לרשותכם בטלפון: 072-3227863