עו"ד ונוטריון קרייטר אילן
 
 
 
 
 
 
072-3101637
 
 
מספר
מקשר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מקרקעין

 

 
חוזי מקרקעין כידוע מלאים סעיפים ותת סעיפים ולא תמיד יש את היכולת, הסבלנות ו/או הזמן לעבור עליהם. עריכת חוזה אצל עורך דין מומחה בנושא יכולה לחסוך לכם זמן בהווה ועוגמת נפש בעתיד. לכן בכל מקרה של חוזי נדל"ן, מכל סוג שהוא, מומלץ שלא תקלו ראש וכדאי שתיפנו אל עורך דין מקצועי.

עו"ד ונוטריון קרייטר אילן ריכז בשבילכם את כל הדברים שחשוב לדעת טרם חתימה על חוזה רכישת דירה, ובמיוחד מיד שנייה. יש לעשות כמה בירורים חשובים שיחסכו לכם הרבה כאב ראש בהמשך, ויסייעו לכם לעבור את הרכישה בקלות ככל האפשר.
 

האותיות הקטנות בחוזה

 
חשוב לעבור על החוזה- ראשית יש לעבור על החוזה על כל דפיו, צדדיו וסעיפיו, כולל הנספחים והאותיות הקטנות. לאחר שעברתם על כל הסעיפים והנספחים, העבירו את החוזה אל עורך הדין שלכם, על מנת שייתן את אישורו המשפטי לכך שהחוזה קביל וחוקי.
 

חוזה ישן ולא מעודכן

 
הרבה פעמים, כאשר מדובר ברכישת דירה יד שנייה, המוכרים מתעצלים להכין חוזה חדש, ובמקום הם פשוט לוקחים חוזה קיים מדירה זו או אחרת ועושים בו תיקונים בהתאם. שימו לב שכל התיקונים הרלוונטיים אכן נעשו, שכן במקרים רבים בעלי הדירה הנוכחיים לא שמים לב, ולפיכך יש הרבה טעויות בחוזה.
 

עשו בדק בית

 
עברו על כל חלקי הבית: המטבח, השירותים, חדר האמבטיה, הסלון, המסדרונות והחדרים. בדקו האם יש סדקים בקירות, מנורות שבורות, חוטים חשופים, עובש באמבטיה, חלודה, האם המים באסלה יורדים כמו שצריך וכדומה. במידה ויש נזקים במפורט לעיל, חשוב שתוודאו כי יש סעיפים בחוזה שלכם שדואגים לתיקונים.
 

מה יש בדירה

 
עשו לעצמכם סדר עדיפויות. מה יותר חשוב לכם: גודל הסלון? מספר חדרי שינה? מטבח מרווח או חדר אמבטיה? בנוסף יש לבדוק פרטים נוספים כמו כמה כיווני אוויר, האם הדירה עברה שיפוץ או עומדת לעבור שיפוץ, באיזו קומה, האם יש מעלית, כמה צריך לשלם לוועד, האם הוועד הוא מטעם הבניין או שהבניין מנוהל על ידי חברת ניהול שהיא גם הועד ועוד.
 

מה בסביבה ומי השכנים

 
בדקו את השכונה שלכם. איך נראית השכונה, האם יש את כל המתקנים הדרושים לאיכות חיים: מכולת, בית מרקחת, גינה וכדומה וכן האם הדירה חזיתית או עורפית, והאם הדירה על כביש ראשי. כל אלו יכולים להעלות את רמת הנכס שלכם, אבל גם עשויים לייקר או להוזיל את עלות הדירה הסופית. בנוסף חשוב לבדוק מי השכנים. האם יש מישהו שמנגן בקומה שמעל או בבניין ממול, בעלי כלבים נובחים וכדומה.
 

רישומים בטאבו

 
יש לוודא כי אתם חותמים על מסמך המוכיח את רישום שמכם בטאבו, ובמנהל מקרקעי ישראל. שכן אם לא תסדרו זאת מראש, תיאלצו להיפרד מעוד זמן, כסף על עורכי דין וביורוקרטיה מיותרת בעתיד. אתם מוזמנים לקרוא כתבה של עו"ד קרייטר בנושא תפקידה של הערת אזהרה בחוזה למכירת דירה.
 

מס רכישה

 
מעבר למחיר המחירון של הדירה, חל עליכם מס רכישה. מס זה מתחלק לשלוש מדרגות מס, כאשר שווי הנכס קובע את גובה המס בהתאם למדד המחירים לצרכן. ייתכן שלא תצטרכו לשלם בכלל, שכן ברכישת דירות מיד שנייה בעלות ערך נכס נמוך, מדרגת המס לרוכש היא אפסית. מעבר לכך, יש מדרגת מס של 3.5% מערך הנכס, ומדרגת המס גבוהה יותר של 5% מערך הדירה.
 

תמ"א 38

 
בדקו אם חלה על הדירה תכנית תמ"א 38, שמבשרת על שיפוצים בבניין, מה שיוריד את איכות החיים שלכם ויסכן אתכם באופן אישי. התנאים להיתכנותה של תכנית זו, הם בניין בעל שלוש קומות לפחות, העולה בשטחו על 400 מ"ר. במידה ותיתכן עבודת תמ"א 38, חשוב לכלול את הסעיף בחוזה.
 
התקשרו עוד היום לקבלת סיוע במעבר על החוזה לקראת רכישת הדירה שלכם: 072-3101637