זכויות ידועים בציבור – המדריך המלא

ידועים בציבור הינם שני בני זוג אשר מנהלים חיי משפחה (חיים שכוללים יחסי חיבה, אהבה ונאמנות) מבחירה ואשר מנהלים משק בית משותף, אולם אשר לא נישאו זה לזה על פי ההלכה היהודית. הם יכולים להיות נשואים בטקסים כאלה ואחרים כגון טקס קונסרבטיבי, טקס רפורמי, חתימה על חוזה וכד', והם יכולים לא להיות נשואים כלל. למעשה, כל עוד הם עומדים בשני התנאים של ניהול חיי משפחה וניהול בית משותף, הם גם יכולים להיות בני זוג כאשר אחד מהם נשוי כדת וכדין למישהו/י אחר/ת. הגדרה זו אינה כתובה בחוק מסודר, אולם היא בהחלט מקובלת היום בכל בתי הדין ומהווה בסיס לתביעות משפטיות שנדונות בנושא.

בגלל הסטטוס הלא מאוד מוחלט הזה, הרי שהרבה פעמים עולות שאלות בנוגע לזכויות ידועים בציבור ולחובותיהם. אנחנו במשרד עו"ד קרייטר אילן מתמחים בתחום ומביאים לפניכם את המדריך שיעשה לכם סדר בדברים ויענה לכם על כל השאלות.

האם בני זוג מאותו מין יכולים להיות ידועים בציבור?

בהחלט כן, כל עוד הם עומדים בשני הקריטריונים שהוזכרו מעלה. גם בני זוג המאמינים בדתות שונות, כאלה שהם חסרי דת, גרושה וכהן, ממזר ובת זוגו או אלמן/ה שלא מעוניינים לאבד את זכויותיהם כאלמנים עם נישואיהם מחדש יכולים בהחלט לענות על ההגדרה, אם הם מקיימים את התנאים הללו.

האם זכויות ידועים בציבור אינן שוות לזכויות נשואים?

לא באופן גורף. יש מקומות בהם יש שוויון מלא ויש מקומות בהם זוגות שכאלה אינם מקבלים את כל הזכויות שמקבלים זוגות נשואים. יש להכיר את החוקים שנוצרו בתחומים שונים בעקבות תביעות ובקשות של אנשים שחיו בצורה שכזאת, ולנהוג לפיהם.

אפשר לקבל דוגמאות?

בוודאי. הנה לפניכם דוגמאות לכמה מוסדות המכירים בזכויות ידועים בציבור:
  • ביטוח לאומי - המוסד מכיר בידועים בציבור כנשואים לכל דבר. ההכרה בזוג כידועים בציבור על ידי המוסד לביטוח לאומי נעשית באמצעות מילוי שאלון ייעודי ובאם מתקבלת החלטה שהם אכן עומדים בקריטריונים, הם מקבלים את כל הזכויות של זוג נשוי.

  • חוק משפחות חד-הוריות – החוק מגדיר "הורה יחיד" כאדם שהוא, בין השאר, אינו נשוי ואין לו בן זוג שהוא הידוע בציבור שלו.

  • חוק השמות – החוק קובע שאם אין הסכמה בין ההורים על שמחו הפרטי של הילד כל אחד יכול לתת לו שם פרטי אחר. אבל, לילד שנולד לאם שאינה נשואה ושאין לה בן זוג שהוא הידוע בציבור שלה, יינתן שמו על ידי אמו בלבד.

  • גם חוק משפחות שכולות קובע שבני זוג של חיילים שנספו במערכה שהיו הידועים שלהם בציבור זכאים לכל הזכויות שהיו מקבלת לו היו נשואים להם כדת וכדין, וזאת כל עוד לא נישאו לאדם אחר.

  • לעומת זאת, פקודת מס הכנסה אינה מכירה בזכויות ידועים בציבור ומוציאה אותם מההגדרה של בני זוג. על פי פקודה זו "בן זוג" הוא רק מי שהתחתן כדת וכדין עם אדם מסוים שאיתו הוא מנהל משק בית משותף.
עו"ד קרייטר אילן – מומחה בתחום זכויות ידועים בציבור. אם אתם חושבים שמגיעות לכם זכויות ידועים בציבור או אם אתם מרגישים שהזכויות שלכם כידועים בציבור נפגעו, אתם מוזמנים לפנות אל משרד עו"ד קרייטר אילן המתמחה בתחום ולקבל ייעוץ וייצוג הולמים שיבטיחו שתקבלו את כל מה שמגיע לכם.
 
לפרטים נוספים ולקביעת פגישה צרו עמנו קשר בטל' 03-5064222
או דרך האתר ונשמח לעמוד לשירותכם