חלוקת רכוש בין בני זוג

951

נושא חלוקת הרכוש בין בני זוג הינו אחד הקשים והמורכבים שבהליך הגירושין, כאשר לא אחת קורה שהוא שמעכב את חתימת הסכם הגירושין ואת התרת הנישואין הסופית. הבה ונעשה מעט סדר בתחום הסבוך הזה.

מהו רכוש?

רכוש הוא כל דבר בעל ערך שנמצא בבעלותם של בני הזוג: נכסי נדל"ן, כלי רכב, ניירות ערך,תוכניות חיסכון, קרנות השתלמות ופנסיה, תכולת הבית (לרבות ריהוט, מוצרי חשמל,מוצרי נוי ועוד). עסק שרשום על שם אחד מבני הזוג נתפס אף הוא כרכוש משותף.

יש לציין כי קיים גם רכוש שלילי – הלוואות וחובות, שגם הוא מחולק שווה בשווה בין שני בני הזוג, בהנחה שהחובות או ההלוואות נוצרו במהלך החיים המשותפים.

בנוסף, ישנם נכסים שיותר קשה להעריך את משקלם הכלכלי, כגון מוניטין עסקי, שיתוף בהצלחה מקצועית של בן או בת הזוג ועוד.

כללים מנחים לחלוקת רכוש בין בני זוג

זוגות שנישאו אחרי תאריך ה- 1.1.1974 כפופים לחוק יחסי ממון בין בני זוג, הקובע שוויון בזכויות הקניין של שני הצדדים עבור רכוש שנצבר בתקופת החיים המשותפים. זוגות שנישאו לפני מועד זה אומנם לא מתגרשים בהתאם לחוק המדובר, אך גם במקרה שלהם ישנה הלכה של שיתוף.

לעיתים קורה שבני הזוג מחליטים על כללים אחרים לחלוקת הרכוש ביניהם, ולכן חותמים על הסכם ממון. הסכם הממון קובע את הכללים המיוחדים שיחולו על בני הזוג במקרה של גירושין, והוא גובר על חוק יחסי ממון. על הסכם זה ניתן לחתום לפני או אחרי הנישואין.

חשוב ביותר להדגיש כי רכוש שנצבר לפני הנישואין צפוי להישאר בחזקת בן או בת הזוג גם אחרי הגירושין. באותו האופן, מתנות וירושות שהועברו לאחד מבני הזוג אינן נחשבות לרכוש משותף.

חריגה מהכללים

כידוע, כללים הם כללים, אבל החיים מתגלים לעיתים כמורכבים יותר, ולכן קרה לא אחת שבתי המשפט קבעו תקדימים שונים בתחום חלוקת רכוש בין בני זוג. כך למשל, דירה שהייתה בבעלותו של אחד מבני הזוג צריכה להישאר בבעלותו המלאה, אך מה קורה במצב שבו הושקע בה הון משותף לצורך שיפוץ והשבחה? במקרה זה בן או בת הזוג יהיו זכאים לפיצוי כספי.
 
בתחום זה של חלוקת רכוש קיימים תקדימים רבים, וכל מקרה נבחן לגופו.

הברחת רכוש

לא אחת קורה שאחד הצדדים מנסה "להבריח" רכוש באמצעות העברת כספים לחשבונות סודיים, העברת הרישום על שם אדם אחר ועוד. בית המשפט רואה בחומרה ניסיונות מסוג זה, ובמקרים בהם מצבים אלו מתגלים, הוא נוהג ברכוש כאילו עדיין היה משותף. בכל מקרה של חשד להברחת רכוש, יש לנקוט באמצעים משפטיים על מנת להשאיר אופציה לתביעות עתידיות.
 
עו"ד אילן קרייטר עוסק בתחום הגירושין בכלל ובחלוקת רכוש בין בני זוג בפרט מזה שנים רבות. במשרדו של עו"ד קרייטר תוכלו לקבל ייעוץ מקצועי שיעזור לכם להשיג את ההישג הרצוי מבחינתכם.
 
*האמור במאמר זה אינו מחליף ייעוץ משפטי.