חזקת השיתוף

409

חזקת השיתוף, או בשמה הנוסף – הלכת השיתוף, היא הלכה משפטית שהיתה נהוגה בישראל עד שנת 1973, לטובת הסדרת המעמד החוקי של רכוש משותף של זוג שהחליט להתגרש. החל מה-1בינואר 1974 הוחל חוק יחסי ממון, אשר הסדיר את הנושא בחקיקה וביטל את הצורך להסתמך על חזקת השיתוף.

הקביעה בהלכה

הלכה זו נוסדה, הלכה למעשה, על מנת להסדיר את מעמדו של רכושם המשותף של בני זוג שעוברים תהליך של גירושין. על פי ההלכה יש לנהוג ברכוש זה כאילו נקנה בסכום שווה על ידי כל אחד מהצדדים, ולכן יש לחלק אותו או את שוויו באותו אופן בין השניים. חזקת השיתוף מתבססת על ההנחה, כי רכוש שנצבר במהלך שנות הזוגיות או רכוש שבעת רכישתו ניכרה אצל אחד מבני הזוג הכוונה להפכו למשותף, צריך להתחלק בין השניים באופן שוויוני ומאוזן.
 
חזקה זו יוצרת הפרדה בין רכוש משותף לבין רכוש שנצבר על ידי אחד מבני הזוג ללא כוונה להפוך אותו למשותף, כזה שנצבר לפני הנישואין או כזה שנתקבל בירושה או במתנה – שהינו רכושו הפרטי של בן הזוג שקיבל אותו (אלא אם הוסכם אחרת בין בני הזוג).

מתי נזקקים לחזקת השיתוף?

מכיוון שבשנת 1974 הוחל חוק יחסי ממון המסדיר בצורה ברורה את מעמדם של כל סוגי הרכוש, הרי שיש להסתמך על חזקת השיתוף רק במקרים בהם מדובר בבני זוג שנישאו לפני כניסתו של החוק לתוקף, או כאשר מדובר בבני זוג שהינם ידועים בציבור.

עו"ד קרייטר אילן לשירותכם

עו"ד קרייטר מתמחה בתחום של גירושין ודיני משפחה וילווה אתכם צעד אחר צעד במהלך המורכב הזה ששמו גירושין. השירות ניתן תוך הקפדה על מקצועיות, עבודה על פי החוק וליווי אישי צמוד, שמטרתו להביא לייצוג מכובד שמקיים את כל זכויותיכם.
 
לקבלת מידע נוסף אודות חזקת השיתוף ואודות ייצוג בתיקי גירושין
צרו קשר
בטל' 3227863 – 072 או דרך עמוד "צור קשר"