לחלוק עורך דין בדרך לרבנות

227

האם לבני זוג מתגרשים כדאי לשכור עורך דין משותף?

הליך גירושים הוא תהליך מורכב ורב שלבי הנושא עמו מטענים כבדים ומשפיע על רבדים שונים בחייהם של בני הזוג המתגרשים ושל בני משפחתם. שאלות רבות הכרוכות בהליך מחייבות סיוע, הדרכה, ייעוץ וליווי של עורך דין גירושין - איש מקצוע מיומן ומנוסה, בעל ידע, כלים ומיומנויות בתחום של דיני משפחה. כולם מסכימים בשלב זה או אחר שחייבים עורך דין, אך כמה צריך? עורך דין אחד או שניים? האם לכל אחד מהצדדים מומלץ עורך דין "פרטי"? או שמא דווקא כאן חשוב להשתתף ולחלוק?

עורך דין - ביחד או לחוד?

השאלה האם לשכור שירותיו של עורך דין אחד שיספק את צורכיהם של שני בני הזוג או שמא עדיף לכל צד עורך דין משלו היא שאלה מורכבת התלויה בגורמים ומשתנים רבים. מחד יש לעורך הדין המשותף יתרונות ברורים - ההתקשרות רק עמו חוסכת לבני הזוג כסף רב, ריצות, משאבים כלכליים ונפשיים. מצד שני יש בהתקשרות הזו גם חסרונות - אין כמו עורך דין שייצג את האינטרסים רק שלך ובגירושין לא פעם האינטרסים של בני הזוג סותרים ומתנגשים. אז מה עושים? כיצד מחליטים? איך יודעים האם לבחור עורך דין גירושין פרטי או משותף?
 
כדי להשיב על השאלה הזו נמליץ לכם לנקוט את הצעדים הבאים:
  1. להיות מודעים ליתרונות ולחסרונות של כל אחת מהאופציות - חיסכון בכסף, חיסכון בזמן, קיצור תהליכים, פחות כאב ראש ופחות כאב לב הם היתרונות הגלומים בהעסקת עורך דין גירושין משותף. החיסרון הגדול שלא תמיד קיים הוא הקושי של עורך הדין להיות נאמן לשני הצדדים ולשרת את האינטרסים שלהם וזאת כאשר אותם אינטרסים מנוגדים וסותרים.

  2. לבחון את המצב הכלכלי שלכם - אם הוא דוחק החיסכון בשכר טרחה הוא משמעותי.

  3. לבחון את מצב הדברים ביניכם - ככל שהגירושין הם יותר "שלווים" ורגועים, ככל שיש יותר הסכמה ביניכם וככל שהיחסים ביניכם תקינים והתקשורת סבירה - כך יש עדיפות לעורך דין משותף. היתרונות של עורך דין גירושין משותף ממומשים רק כאשר בני הזוג מסוגלים לזהות אינטרסים משותפים, רק כששניהם אינם מחפשים מלחמה ורק כשהם לא עסוקים בנקמה, שנאה ורצון להביס את הצד השני. לעורך דין משותף יש היכולת לשבת עם שניכם לקבל מכם מידע רב ולתפור לכם הסכם גירושים שינסח באופן מרוכז את כל ההסכמות שלכם ביעילות רבה ביותר. על כן, תנאי מקדים לפניה לעורך דין משותף הוא הסכמה כללית של שניכם וחתירה של שניכם לשמור על שלום בית. אין ציפייה שלא תהיינה מחלוקות - אלה הן חלק מכל הליך גירושין, אולם אם ישנה הסכמה או נכונות להסכמה ברוב הנושאים המהותיים (חלוקת רכוש, דמי מזונות ושאלות משמורת) עורך דין משותף יכול להתאים לכם.

  4. לבחון האם חשוב לכם לסיים עם הליך הגירושין כמה שיותר מהר.

  5. לבחון את המורכבות של המקרה שלכם- רק גירושים שאינם מאד מורכבים ואינם כוללים הרבה מאד סוגיות משפטיות, זכויות, מחלוקות וגורמים שונים המעורבים מאפשרים ליהנות מהיכול להתקשר עם עורך דין אחד שיכיר את הסיפור שלכם היטב, יבחן את כל הזויות, ירכז את הטיפול בכל ההיבטים ויביא לסיום מהיר וחלק של ההליך הרב שלבי מהר ככל הניתן.

  6. לבחון האם אתם מסוגלים לסמוך על עורך הדין ולראות בו גורם ניטרלי ואובייקטיבי שאינו נוטה לטובת צד מסוים. אל דאגה - עורך הדין הוא לא השופט שלכם ותוכלו לחלוק על דעתו ובהידברות להגיע להסכמות שיניחו את דעתם של כל המעורבים. עצם ההסכמה לעורך דין משותף אין פירושה כניעה או הסכמה מראש לתכתיבים של איש המקצוע, אולם יש לסמוך עליו ולראות בו גורם שיכול להוביל אתכם בהצלחה לסיום יעיל ונעים יחסית של הקשר שלכם.

לסיכום, התשובה לשאלה האם לשכור שירותיו של עורך דין משותף היא מורכבת. בעוד שהיתרונות של התנהלות זו ברורים בשל חסכון במשאבים, היא מומלצת רק בהתקיים תנאים מסוימים.

*הודעה חשובה: כל האמור במאמר זה אינו מהווה ואינו יכול להוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין באמור בו משום הצעה או קיבול של משרדנו לקבל או ליתן ייצוג או ייעוץ משפטי.