איזון משאבים – קווים לדמותו

951
 
על פי חוק יחסי ממון שקיים בישראל ושמתייחס לזוגות שנישאו החל מה-1.1.1974, במקרה של גירושין כל הנכסים שנצברו על ידי בני הזוג בתקופה בה היו נשואים – יחולקו ביניהם באופן שווה במסגרת מה שמכונה "איזון משאבים". חלוקה זאת תתבצע רק במקרה בו לא נחתם בין בני הזוג הסכם אחר הקובע פרמטרים אחרים לחלוקת הרכוש (למשל – הסכם ממון).

משטר איזון המשאבים

מדובר במשטר חוקתי הקובע כי אם בני זוג מחליטים לסיים את נישואיהם, יש צורך לחלק ביניהם את הרכוש המשותף בצורה מאוזנת שתבטיח שאף אחד לא מקבל יותר מהשני. חלוקה זו מתייחסת לכל הרכוש המשותף שנצבר על ידי בני הזוג החל מיום נישואיהם ועד למועד הרשמי של פקיעתם.

האם המשטר חל על כל הנכסים?

באופן עקרוני כן – משטר איזון משאבים יחול בדרך כלל על כל הנכסים שנצברו בתקופה האמורה. אבל, ישנם מקרים מסוימים בהם נכסים מסוימים יוכלו להישאר בבעלותו של אחד מבני הזוג ולא יחולקו באופן פיזי או באמצעות חלוקת שווים הכספי:

  • נכסים שניתנו במתנה לאחד מבני הזוג ונכסים שהיו ברשות אחד מבני הזוג בתקופה שטרום הנישואין יישארו בדרך כלל בידי בעליהם, משום שהם אינם נחשבים נכסים משותפים.
  • גמלה, קצבה או פיצויים שמקבל אחד מבני הזוג מטעם הביטוח הלאומי או מכל גורם ממשלתי או רשמי אחר, יישארו בדרך כלל בבעלותו הבלעדית של בן הזוג שזכאי לקבל אותם. אחרי הכול, רק לו יש זכות לקבלם והם אינם רלוונטיים עבור בן הזוג.
  • נכסים שבני הזוג החליטו ביניהם שלא יחולקו – אם ישנם נכסים שלגביהם החליטו בני הזוג שלא יחולקו ויישארו בבעלות בעליהם גם במקרה של גירושין – כך יהא. האמור כאן תקף רק אם בני הזוג ערכו הסכם בכתב בו מצוין במפורש שנכסים מסוימים אלה לא יחולקו במסגרת איזון משאבים.

עורך דין קרייטר אילן לשירותכם

עורך דין אילן קרייטר מתמחה בגירושין בכלל ובתחום של איזון משאבים בכלל. מלווה זוגות בתהליך הגירושין וחלוקת הנכסים מזה שנים רבות. אם אתם עומדים בפני גירושין ורוצים להבטיח שתקבלו את כל מה שמגיע לכם, הנכם מוזמנים ליצור עמנו קשר ולהגיע לפגישת ייעוץ, בה תקבלו כלים והכוונה שיסייעו לכם מאוד.

בנוסף תוכלו לקבל שירותי ייצוג וליווי משפטי צמוד, על מנת להגדיל את הסיכוי שתקבלו את כל הרכוש שאתם זכאים לקבל לאחר הגירושין.

לקבלת מידע נוסף ולקביעת פגישה חייגו 5064222 - 03 או צרו עמנו קשר דרך האתר.